بوتاکس چیست؟

بوتاکس که معمولاً با نام بوتاکس زیبایی یا با نام پزشکی آن یعنی سم بوتولینوم نیز شناخته می شود، دارویی است که بعد از تزریق به عضله، انقباضات آن را ضعیف می کند و باعث می شود که چروک ها از بین بروند.

تزریق بوتاکس زیر چشم

بوتاکس، یکی از محبوب ترین اعمال زیبایی است و سالیان سال است که به عنوان یک فرایند زیبایی مراقبت پوست برای کاهش چروک های صورت در نواحی بین ابروها، پیشانی، گردن، عضلات مضغ، دهان و چشم ها، استفاده می شود. بوتاکس چروک های پویا (چروک هایی که هنگام حرکت دادن عضوی به وجود می آید) را درمان می کند و این امر دلیلی است برای اینکه ناحیه ی چشم، محل مناسبی برای تزریق و درمان چروک باشد.

تزریق بوتاکس باید به میزان کم دور چشم ها انجام شود؛ معمولاً ۹ واحد یا بیشتر برای دور هر چشم استفاده می گردد تا خطوط دور چشم ها درمان شود. بوتاکس در هر جایی تزریق شود زمانی در حدود سه الی چهار ماه ماندگاری خواهد داشت و سپس باید با همین فاصله ی زمانی تکرار گردد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا مزایای بوتاکس برای خطوط دور چشم را بیان با یکدیگر بررسی کنیم.

کاربردهای بوتاکس

در زمان های گذشته از سم بوتولینوم برای کاربردهای درمانی استفاده می‌شد، اما با کشف خواص این ماده منحصر به فرد در زمینه زیبایی، کاربری آن در این گونه مصارف رایج‌تر از موارد درمانی شد. در مجموع از بوتاکس برای موارد زیر استفاده می‌ شود:

درمان سردردهای مزمن میگرنی
حذف چین و چروک چانه
درمان خط خنده
درمان پریدن پلک
بالا بردن ابروها
درمان انحراف چشم
از بین بردن اسکارهای دردناک
کاهش خطوط ایجاد شده در گردن
قرینه کردن دو طرف صورت
درمان افتادگی پلک
درمان اسپاسم عضلات صورت و گردن
از بین بردن خط اخم
کمک به درمان مثانه بیش فعال
از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
درمان افتادگی گوشه‌های لب و نوک بینی
درمان و کاهش تعریق کف دست‌ها یا زیر بغل

در موارد کمتر رایجی نیز ممکن است از سم بوتولینوم برای موارد زیر استفاده شود:

ترشح بیش از حد بزاق دهان
انقباض تارهای صوتی حنجره
انقباض فک و دهان
مشکلات و سختی بلع مواد غذایی در مری
شقاق مقعد

کاربرد تزریق بوتاکس در جوان‌سازی پوست

کاربرد اصلی بوتاکس حذف و کاهش چین و چروک پوست است. تزریق بوتاکس به عنوان یک روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان چین و چروک دور چشم و پیشانی با مسدود کردن سیگنال‌های ارسال شده به ماهیچه‌ها باعث فلج کردن موقتی آنها و جلوگیری از منقبض شدن آنها می‌شود. بنابراین پزشکان با تزریق بوتاکس به صورت کنترل‌شده در عضلات مختلف آنها را وادار به شل شدن می‌کنند که این باعث از بین رفتن چین و چروک و شادابی بیشتر پوست می‌شود.

تزریق بوتاکس معمولاً برای از بین بردن خطوط پیشانی، خطوط پنجه کلاغی (چین و چروک کنار چشم‌ها که هنگام خندیدن بیشتر نمایان می‌شوند)، خط اخم، و چروک دور لب استفاده می‌شود. این نوع چروک‌‌ها را اصطاحاً چروک‌های دینامیک می‌نامند، یعنی چروک‌هایی که به دلیل انقباض مکرر عضلات صورت ایجاد می‌شوند. از آن سو چروک‌های استاتیک که دلیل آنها نور خورشید، از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست و نیروی جاذبه است را نمی‌توان با بوتاکس بهبود داد و باید برای از بین بردن آنها از لیفتینگ استفاده کرد.

براساس آمار بورد جراحی زیبایی آمریکا تزریق بوتاکس محبوب‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۷ میلیون نفر از این روش برای جوان‌سازی پوست خود استفاده کردند. البته تاثیر بوتاکس دائمی نیست و بسته به نوع تزریق بین ۳ تا ۹ ماه ماندگاری دارد و پس از آن فرد باید دوباره اقدام به گرفتن تزریق کند.

افراد معمولاً برای تزریق بوتاکس در ناحیه‌های زیر به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند:

چروک‌های بین ابروها، خطوط عمودی شکلی که به آنها خطوط گلابلار و «خطوط ۱۱» نیز می‌گویند
چروک دور چشم یا پنجه کلاغی
خطوط افقی پیشانی
خطوط گوشه‌های دهان (خطوط ماریونت)
چین و چروک و ناهمواری‌های ناحیه چانه که به چانه سنگفرشی معروف است

همچنین برخی پزشکان ممکن است از بوتاکس برای بهبود گودی زیر چشم یا آسیب‌های مو بهره ببرند هرچند شواهد محکمی مبنی بر تاثیر بوتاکس مو و بوتاکس گودی زیر چشم وجود ندارد.

بوتاکس پیشانی

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای بوتاکس برطرف کردن چین و چروک پیشانی است. بوتاکس پیشانی برای صاف کردن خطوط افقی پیشانی و خطوط عمودی بین دو ابرو (خط اخم) انجام می‌شود و با ریلکس کردن ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد این خطوط می‌شوند تا چند ماه شما را از شر این چین و چروک‌ها خلاص می‌کند.

تزریق بوتاکس پیشانی یکی از درمان‌های زیبایی است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را تأیید کرده است. با این حال در صورت تزریق نادرست و با دوز بالا می‌تواند باعث ریلکس شدن بیش از حد ماهیچه‌های پیشانی و افتادگی ابروها شود. بنابراین انتخاب یک متخصص بوتاکس مجرب بسیار مهم است.

بوتاکس لب

بوتاکس لب برای اهداف زیر به کار می‌رود:

بهبود خطوط عمودی اطراف لب‌های بالا و پایین
بالا بردن گوشه‌های لب‌ها
حذف خطوط گوشه دهان که رو به پایین‌اند و به آنها خطوط ماریونت یا خطوط غم می‌گویند
اصلاح لبخند «لثه‌ای»
افزایش حجم لب بالایی که به آن بوتاکس لیپ فلیپ می‌گویند (به دلیل اینکه با تزریق بوتاکس ماهیچه‌های لب بالایی ریلکس می‌شوند و باعث برگشت لب به سمت بالا و بزرگ‌تر به نظر رسیدن آنها می‌شود.)

بوتاکس لب یک درمان سرپایی کوتاه است که حداکثر ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. در صورت تمایل فرد می‌تواند همزمان با تزریق بوتاکس به لب برای افزایش حجم لب‌ها تزریق فیلر لب نیز انجام دهد.

بوتاکس چشم

یکی از عبارت‌هایی که متقاضیان بوتاکس زیاد در اینترنت جستجو می‌کنند بوتاکس چشم است. با این حال منظور همه این افراد از این عبارت یکی نیست زیرا بوتاکس چشم هم می‌تواند به بوتاکس دور چشم (خطوط کنار چشم یا پنجه کلاغی) و هم به بوتاکس زیر چشم اشاره کند. بوتاکس دور چشم یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس است که مورد تایید سازمان غذا و داروی است.

اما تزریق بوتاکس زیر چشم که برخی برای از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم انجام می‌دهند مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست و به دلیل نبود مطالعات کافی درباره تاثیرات و عوارض احتمالی آن نمی‌توان با قطعیت درباره آن اظهار نظر کرد.

برای تزریق بوتاکس دور چشم به دلیل کوچک بودن ناحیه تزریق نیاز به مقدار زیاد بوتاکس نیست و معمولاً بین ۵ تا ۱۲ واحد برای هر چشم کافیست. ماندگاری تاثیر بوتاکس چشم بین ۳ تا ۶ ماه است و پس از آن باید برای تزریق دوباره اقدام کرد. نتیجه تزریق بوتاکس اطراف چشم معمولاً ۱ تا ۳ روز بعد از تزریق نمایان می‌شود. برای تاثیر بیشتر می‌توان علاوه بر بوتاکس از روش‌های دیگر مانند لیزدرمانی نیز همزمان بهره برد.

بوتاکس چانه (چانه سنگفرشی)

تشکیل چین و چروک یا ناهمواری‌‌های پوستی در ناحیه چانه (پوست پرتقالی) بخشی از فرایند طبیعی پیری صورت است. بااین‌که از لحاظ پزشکی چنین پدیده‌ای کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست اما چون زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث پیر به نظر رسیدن صورت می‌شود بسیاری از افراد که چانه سنگفرشی دارند دچار کاهش اعتماد به نفس می‌شوند. اما خوشبختانه امروزه حل این مشکل با کمک تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است.

تزریق بوتاکس به چانه و فک نیز یک فرایند ساده و کوتاه است. البته ممکن است هنگام اثر کردن سم بوتولینوم کمی در ناحیه تزریق احساس سوزش یا بی‌حسی ایجا شود. همچنین برای دیدن تاثیر بوتاکس چانه باید چند روز صبر کرد.

اصلاح لبخند لثه‌ای با بوتاکس

لبخند لثه‌ای به لبخندی گفته می‌شود که در آن لثه‌ی بالایی فرد بیش از حد نمایان شده و باعث غیرجذاب شدن لبخند می‌شود. خوشبختانه این مشکل با تزریق بوتاکس قابل حل است به این صورت که پزشک با تزریق بوتاکس به عضلاتی که مسئول جمع کردن لب بالایی هنگام لبخند هستند آنها را ریلکس‌تر و کم‌کارتر می‌کند در نتیجه هنگام لبخند زدن لب بالایی کمتر از قبل به بالا حرکت می‌کند و بخش بیشتری از لثه را می‌پوشاند.

اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس

یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس، انتخاب یک دکتر تزریق بوتاکس باتجربه و متبحر است که احتمال بروز عوارض این روش را با تزریق اصولی به حداقل برساند. همچنین بهتر است در جلسه مشاوره تمام سوابق پزشکی و دارویی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.

برای تزریق بوتاکس نیازی به انجام اقدامات ویژه‌ای قبل از تزریق نیست اما بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

حداقل ۲۴ ساعت قبل از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید.
با مشورت دکتر پوست خود، مصرف داروهای روان‌کننده خون را ۵ روز قبل از تزریق متوقف کنید.
در زمان انجام تزریق هر نوع مواد آرایشی را از پوست خود پاک کنید.

تزریق بوتاکس مدت زمان بسیار کوتاهی و حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و اثرات آن نیز معمولا بلافاصله قابل مشاهده است، اما در مواردی برای ظاهر شدن کامل اثر سم بوتولینوم باید ۳ الی ۱۰ روز صبر کنید.

مدت زمان ماندگاری اثر بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس تزریق شده به چین و چروک‌های صورت و گردن یا برای درمان مشکلاتی مانند جلوگیری از تعریق بیش‌ از حد، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به‌طور میانگین اثرات تزریق سم بوتولینوم از ۴ تا ۶ ماه ماندگار است اما عوامل زیر در کاهش یا افزاش این مدت تاثیر قابل توجهی می‌گذارند:

عمق چین و چروک
سن فرد
نوع پوست و میزان ترشح استیل کولین

برندهای معتبر بوتاکس

سم بوتولینوم تحت عنوان نام‌های تجاری مختلفی به‌فروش می‌رسد که کیفیت هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است، اما عملکرد یکسانی دارند. بهترین مارک بوتاکس عبارت هستند از:

دیسپورت
مسپورت
بوتولاکس
زئومین
میوبلاک
نورونوکس
کنیتوکس
درماتوکس
دیستون
ویستابل

هزینه بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس به چند عامل بستگی دارد. اولین عاملی که بر هزینه بوتاکس تاثیر دارد اندازه ناحیه‌ای است که می‌خواهید به آن بوتاکس تزریق کنید و نیز عمق چین و چروک هاست. به طور طبیعی هر چه ناحیه بزرگتر و چین و چروک ها بیشتر باشد تعداد واحد بوتاکس مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود و درنتیجه هزینه درمان بالاتر می‌رود.

همچنین قیمت انواع مارک‌های بوتاکس موجود در بازار نیز با یک‌دیگر متفاوت است و با توجه به برندی که انتخاب می‌کنید هزینه تزریق بوتاکس نیز متفاوت خواهد بود. قیمت بوتاکس ایرانی مصپورت با توجه به تولید آن در داخل کشور پایین‌تر است و برخلاف تصور از کیفیت بالایی برخورد است. البته برند‌های خارجی بوتاکس درصورت اصل بودن نیز کیفیت بالایی دارند اما با توجه به وجود بوتاکس‌های چینی تقلبی در بازار که به عنوان بوتاکس کانادایی، انگلیسی و … عرضه می‌شوند باید در خرید این برندها نهایت دقت و وسواس را به خرج داد.

عامل دیگری که در هزینه نهایی تزریق بوتاکس نقش دارد دستمزد متخصص تزریق و هزینه کلینیک است. هر چه متخصص مجرب‌تر و مشهورتر باشد دستمزد او نیز بیشتر است و هزینه کلینیک‌ها نیز با توجه به امکانات و محل قرارگیری آنها با یکدیگر تفاوت دارد. البته باید توجه داشت که با توجه به کوتاه بودن زمان تزریق بوتاکس دستمزد پزشک و هزینه کلینیک خیلی بالا نیست بنابراین توصیه می‌شود سلامت خود را به خاطر اندکی هزینه بیشتر به خطر نیندازید و حتما یک پزشک معتبر و مجرب را برای تزریق بوتاکس خود انتخاب کنید.

بهترین کاندیدای تزریق بوتاکس

تصور رایجی که در بین مردم وجود دارد، استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های عمیق پوستی در سنین میانسالی و پیری است، اما در حقیقت همه افراد بالای ۲۵ سال در صورت وجود چین‌های هرچند خفیف می‌توانند کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس باشند.

تزریق بوتاکس برخلاف تصور برخی از مردم، اختصاصی به زنان ندارد و همه افراد چه مرد و چه زن می‌توانند برای رفع چین و چروک پوست خود از بوتاکس استفاده کنند.

تحقیقات نشان داده است که تاثیرات بوتاکس در میان افرادی که به سنین پیری رسیده‌اند و چروک‌های صورت آن‌ها عمق شده، کمتر از افراد جوانی است که بر صورت آن‌ها خط‌های خفیف پدیدار شده است.

بوتاکس علاوه بر نقش درمانی، در بروز و عمیق شدن چین و چروک صورت تاثیر پیشگیری‌کننده دارد. به‌همین دلیل به افراد توصیه می‌شود صرف نظر از سن و جنسیت خود، در صورت مشاهده چروک هرچند ریز در پوست خود به پزشک مراجعه کنند.

فواید بوتاکس

تزیرق بوتاکس فواید بسیار زیادی دارد و همین امر موجب شده است تا این روش در نقاط مختلف دنیا برای کاربردهای درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از مهم‌ترین فواید بوتاکس عبارت هستند از:

بوتاکس یک روش غیرتهاجمی است و خطرات روش‌هایی مانند کشیدن پوست را به همراه ندارد.
قیمت بوتاکس در مقایسه با روش‌های جراحی زیبایی پوست بسیار پایین است.
مراقبت‌های لازم پس از انجام عمل بوتاکس بسیار ساده است.
برای تزریق بوتاکس نیازی به استفاده از داروهای بیهوشی و بستری شدن بیمار در بیمارستان یا کلینیک‌های زیبایی نیست.
تزریق بوتاکس برخلاف عمل جراحی دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
درد تزریق بوتاکس در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی بسیار کمتر است.

نتایج و اثرات آمپول بوتاکس بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده است و نتایج آن مدت زمان نسبتا طولانی ماندگاری دارد.

موارد ممنوع برای تزریق بوتاکس

همواره گروهی از افراد، اجازه استفاده از روش‌های زیبایی را بسته به شرایط مختلف ندارند. در مورد تزریق بوتاکس پیشانی و سایر نواحی صورت، گردن و جاهای دیگر باید توجه داشته باشید که اگر شما نیز جزو یکی از گروه‌های زیر هستید، باید از انجام این کار خودداری کنید:

افرادی که سابقه مشکلات قلبی و عروقی دارند.
افرادی که سیستم عصبی و عضلانی آن‌ها دچار اختلال است یا از بیماری‌هایی مانند ام اس رنج می‌برند.
کسانی که مشکلات انعقاد خون دارند یا داروهای روان‌کننده خون مصرف می‌کنند.
کسانی که واکسن بیماری‌های مختلف را کمتر از دو هفته گذشته دریافت کرده‌اند.
افرادی که سن آن‌ها کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۸۰ است.
اشخاصی که دچار سابقه بیماری‌های عفونی و التهابی در ناحیه مورد تزریق هستند.
مادرانی که دوران بارداری یا شیردهی را طی می‌کنند.
افرادی که سیستم بدنی آن‌ها بسیار ضعیف است یا دچار عفونت شدید در بدن خود شدند.

عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس نیز مانند اکثر روش‌های زیبایی ممکن است عوارض مختلفی را به‌دنبال داشته باشد. این عوارض احتمالی در همه افراد بروز نمی‌یابند، بلکه احتمال ظاهر شدن آن‌ها در درصد پایینی از افراد وجود دارد.

با توجه به این نکته که سم بوتولینوم یک ماده سمی و کشنده است، استفاده نادرست از آن می‌تواند منجر به بروز صدمات جبران ناپذیر و حتی مرگ افراد شود.

اما احتمال رخ دادن این حوادث بسیار نادر است و با مراجعه به کلینیک‌های زیبایی معتبر و استفاده از برندهای معتبر بوتاکس، احتمال بروز این عوارض به صفر می‌رسد.
تزریق بوتاکس اگر به دست یک متخصص مجرب و با رعایت اصول آن انجام شود کاملاً بی‌خطر است . تزریق بوتاکس درصورتی می‌تواند منجر به ایجاد عوارض شود که توسط افراد غیرمتخصص و در کلینیک‌های غیرمعتبر انجام شود. انتخاب دوز مناسب و دقت در تزریق محلول به محل مناسب در جلوگیری از بروز عوارض بسیار مهم است.
با این حال پس از تزریق بوتاکس ممکن است برخی اثرات جانبی برای شما ایجاد شود که معمولاً چند روز باقی می‌مانند. این اثرات جانبی عبارتند از:

بی‌حسی در محل تزریق
حساسیت به لمس محل تزریق
تورم لب‌ها بعد از بوتاکس لب که باعث می‌شود لب‌های شما بزرگ‌تر از حد انتظارتان شوند
کبودی در محل تزریق
حالت تهوع
سردرد

علاوه بر این بوتاکس در هر ناجیه صورت می‌توان عوارض مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال ریلکس شدن بیش از حد ماهیچه‌‌های پیشانی در بوتاکس پیشانی ممکن است باعث افتادگی پلک و ابرو شود. همچنین تضعیف بیش از حد ماهیچه‌های لب می‌تواند بوسیدن، غنچه کردن لب‌ها، سوت زدن، نوشیدن نوشیدنی با نی و ادای کلمات را برای فرد مشکل کند. گاز گرفتن لب به صورت غیرارادی نیز پس از بوتاکس لب ر برخی افراد گزارش شده است.

در موارد بسیار نادر ممکن است محلول تزریق شده از ناحیه تزریق به جای دیگر حرکت کند و باعث عوارض جدی شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

مشکل در تنفس
مشکل در قورت دادن غذا
مشکلات بینایی
مشکل در صحبت کردن
ضعف عضلات

با انتخاب متخصص و مرکز معتبر برای تزریق بوتاکس می‌توان احتمال بروز این مشکلات را نزدیک صفر کرد. همچنین باید توجه داشت که تزریق بوتاکس در زنان باردار یا زنانی که قرار است در چند ماه آینده باردار شوند جایز نیست.

کبودی در اثر بوتاکس

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین عوارض این روش زیبایی، احتمال ظاهر شدن لکه‌های کبودی در محل تزریق آمپول بوتاکس است. بروز این عارضه بیشتر به‌ دلیل مهارت نداشتن پزشک متخصص یا آسیب رساندن به عروق خونی رخ می‌دهد. با تزریق بوتاکس در حالت نشسته و فشار دادن محل تزریق توسط پزشک، تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری خواهد شد.

قرمزی بعد از تزریق بوتاکس

قرمز شدن محل تزریق از دیگر عوارض غیرقابل اجتناب استفاده از بوتاکس است که معمولا بعد از گذشت چند ساعت برطرف می‌شود. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد نیز می‌تواند در کاهش قرمزی تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

درد پس از بوتاکس

درد در حین تزریق و پس از آن نیز یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس است. معمولا درد حین انجام کار بسیار خفیف است و بیشتر مراجعان آن را به‌خوبی تحمل می‌کنند.

اما اگر آستانه تحمل درد شما کم است، باید قبل از تزریق و با مشورت دکتر تزریق بوتاکس از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده کنید.

در برخی از افراد پس از انجام بوتاکس سردرد و حالت تهوع رخ می‌دهد. این عارضه‌ها معمولا در افرادی رخ می‌دهند که برای نخستین مرتبه از بوتاکس استفاده می‌کنند. برای رفع سردرد و حالت تهوع می‌توان با مشورت پزشک از دارو های مسکن و ضد تهوع استفاده کرد.

واکنش کولینرژیک

در مواردی ممکن است با تزریق بوتاکس واکنش‌های کولینرژیک در بدن فرد رخ دهند که معمولا به‌صورت خشکی دهان یا خشکی چشم بروز می‌یابند. برای رفع این واکنش‌ها می‌توان از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد.

سایر عوارض تزریق بوتاکس

علاوه بر عارضه‌های احتمالی اشاره‌شده در بالا، ممکن است عوارض زیر در برخی از افراد پدیدار شوند:

ضعیف شدن عضلات
شل شدن پلک‌ها
افتادگی لب‌ها
بی‌حس شدن صورت
دفع غیر ارادی ادرار
افتادگی ابرو
افتادگی پلک
بروز مشکلات بینایی
سخت شدن تکلم یا بلع
بروز مشکلات تنفسی

مراقبت‌های لازم پس از تزریق بوتاکس

بخش مهمی از اثرات بوتاکس را مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس شامل می‌شود که از قرار زیر هستند:

به ناحیه بوتاکس شده حداقل ۵ ساعت آب نزنید.
از رفتن به سونا یا جکوزی تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق پرهیز کنید.
در ساعات اولیه روی محل تزریق کمپرس آب سرد قرار دهید.
تا یک روز پس از تزریق بوتاکس آرایش نکنید و از زدن کرم یا ماساژ صورت بپرهیزید.
روز اول تزریق از عینک آفتابی استفاده نکنید.
سعی کنید تا ۳ روز پس از تزریق در هنگام خواب از بالشت بلند استفاده کنید.
حداقل سه روز پس از تزریق، از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب بورزید.
حداقل ۵ ساعت پس از انجام بوتاکس دراز نکشید یا سر خود را به سمت پایین خم نکنید.
در مواردی که احساس سردرد دارید با تجویز پزشک از داروهای مسکن مجاز استفاده کنید.

سوالات پرتکرار درباره بوتاکس

آیا هنگام تزریق بوتاکس درد دارد؟

تزریق بوتاکس معمولاً برای اکثر افراد درد زیادی ندارد. ممکن است برخی افراد در حین تزریق درد اندکی را احساس کنند که بعد از تمام شدن تزریق از بین می‌رود. همچنین پس از اثر کردن سم بوتاکس (چند روز بعد از تزریق) ممکن است یک احساس سوزش و درد در محل تزریق در برخی افراد ایجاد شود.

از چه زمانی و در چه سنی می‌توان بوتاکس کرد؟

محدوده سنی مشخصی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. در سنین پایین که عملاً نیازی به تزریق بوتاکس نیست و در سنین بالا نیز با انجام معاینات و بررسی‌های لازم پیش از درمان می‌‌توان تحت درمان با بوتاکس قرار گرفت و نتایج خوبی کسب کرد.

ماندگاری اثر تزریق بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری اثر بوتاکس حداقل ۳ و حداکثر ۹ ماه است که در افراد مختلف متفاوت است. تاثیر بوتاکس در اولین تجربه بیمار معمولاً کمتر از تزریقات بعدی است بنابراین با تکرار تزریق هر ۴-۵ ماه یک‌بار می‌توانید ماندگاری نتیجه را بیشتر کنید.

آیا برند بوتاکس مسپورت خوب است؟

بوتاکس مسپورت (مصپورت) یک برند ایرانی است که چند سالی است در کلینیک‌های زیبایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با بهره‌گیری از استانداردهای جهانی توسط یک شرکت ایرانی تولید شده است و از نظر کیفیت و اثرگذاری با برندهای مشابه خارجی قابل مقایسه است. با این حال به دلیل تولید آن در داخل قیمت بوتاکس مسپورت به مراتب پایین‌تر از مشابه‌های خارجی است و همین باعث می‌شود برای کسانی که هر چند ماه یک‌بار تزریق بوتاکس انجام می‌دهند این کار مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

چه زمانی تاثیر بوتاکس مشخص می شود؟

در افراد مختلف متفاوت است اما به طور متوسط بین ۳ تا ۵ روز زمان می‌برد تا تاثیر آن قابل مشاهده شود. در برخی موارد ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا تاثیر نهایی آن دیده شود.

تفاوت تزریق بوتاکس با تزریق ژل در چیست؟

بوتاکس و فیلر هر دو مواد تزریق‌شدنی هستند که می‌توانند برای رفع چین و چروک و جوان‌سازی صورت استفاده شوند اما مکانیزم عمل آنها متفاوت است. بوتاکس با شل کردن ماهیچه‌ها باعث کاهش خطوط ایجاد شده روی پوست می‌شود اما ژل یا فیلر ماده‌ایست که با پر کردن چین و چروک باعث از بین رفتن آنها می‌شوند. فیلرها معمولاً برای از بین بردن خط خنده و اسکار استفاده می‌شوند اما بوتاکس برای صاف کردن چروک دینامیک ناشی از حرکات صورت استفاده می‌شود. ماندگاری فیلر معمولاً کمی بیشتر از بوتاکس است. انتخاب یکی از این گزینه‌ها برای درمان چین و چروک پوست باید با مشورت یک متخصص انجام شود.

تفاوت بوتاکس و دیسپورت چیست؟

بوتاکس و دیسپورت هر دو از سم بوتولینوم نوع A در ترکیب خود بهره می‌برند ولی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که نمی‌تواند آنها را عیناً به جای هم استفاده کرد. تفاوت بوتاکس و دیسپورت در دوز، میزان رقیق سازی، اندازه مولکول‌ها، قدرت پخش‌شوندگی، و زمان شروع اثر آنهاست. با توجه به این موارد ممکن است برای برخی افراد بوتاکس و برای برخی دیگر دیسپورت مناسب‌تر باشد بنابراین لازم است حتماً به متخصصی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص و تجربه لازم را دارد.

تنظیم وقت ملاقات

درج دیدگاه