مزوتراپی تکنیکی است برای جوانسازی، سفت کردن و بازسازی پوست که توسط تزریق عصاره گیاهان، ویتامین ها، هورمون ها در پوست انجام می گیرید. این تکنیک یک تحریک فیزیکی ایجاد می‌کند که میکرو سیرکولاسیون پوست سر را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که مواد مغذی بیشتری به فولیکول مو برسند و همچنین برای حذف چربی ها نیز کاربرد دارد.

به بیان دیگر و به صورت علمی مزوتراپی عبارت است از وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزن‌هایی بسیار ریز به داخل پوست. این مواد می‌توانند شامل انواع ویتامین، دارو (مانند ماینوکسیدیل) یا فاکتورهای رشد (مانند فاکتورهای رشد انسولینی) باشند. مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، کاربرد زیادی در درمان‌های زیبایی دارد. این تکنیک در سال ۱۹۵۲ توسط پزشک فرانسوی به نام دکتر میکاییل پیستور توسعه یافت . در آن زمان از مزوتزاپی بیشتر برای کاهش درد استفاده می شد. ولی در سال های بعد محبوبیت زیادی در ایالات آمریکا و دیگر نقاط جهان پیدا کرد.

در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. در این روش از سرسوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود. تولید این سرسوزن‌ها به دلیل دشواری‌های فراوان آن در نقاط بسیار محدودی از دنیا امکان‌پذیر است. در ایران یک شرکت موفق به تولید این سرسوزن‌ها تا گیج ۳۲ شده است. روش مزوتراپی بدون درد است و برای رویش مجدد مو تقویت مو و کاهش اثر دی هیدروتستسترون مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که گفتیم مزوتراپی باعث تغذیه و جوان سازی پوست توسط تولید کلاژن و الاستین می شود و متابولیسم پوست شما را تحریک می کند. مزوتراپی این امکان را فراهم می‌کند که ترکیباتی که نقش تغذیه رسانی به فولیکول‌های مو را بر عهده دارند، به‌راحتی در مو قرار بگیرند. این روش می‌تواند موهای نازک را ضخیم کند، ریزش مو را متوقف کند و موها را قوی‌تر و درخشان‌تر کند. این پروسه همچنین سبب افزایش تراکم مو و تقویت رطوبت پوست سر نیز می‌شود.

 

انواع مزوتراپی

مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است که شامل استعمال مخلوطی از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد در نواحی تزریق مزوتراپی در لایه میانی پوست (درم) است. این یک جایگزین غیر جراحی برای لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های ناخواسته است و همچنین می تواند برای بهبود ظاهر پوست استفاده شود. نقاط مختلفی وجود دارد که می توان از مزوتراپی استفاده کرد، برخی از نواحی تزریق مزوتراپی عبارتند از:

مزوتراپی صورت
مزوتراپی صورت با تزریق مواد طبیعی مانند ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی به لایه میانی پوست به نام مزودرم با سوزن های ظریف یا قلم بدون سوزن انجام می شود. این روش در یک کلینیک یا بیمارستان توسط یک متخصص دارای مجوز انجام می شود.

مزوتراپی بدن
برای از بین بردن چربی های ناخواسته در نواحی مانند شکم، ران ها و باسن استفاده می شود.

مزوتراپی مو
برای درمان ریزش مو و تقویت رشد مو استفاده می شود.

مزوتراپی سلولیت
از این روش برای کاهش سلولیت استفاده می‌شود، که وضعیتی است که باعث می‌شود پوست ظاهری گود داشته باشد.

مزوتراپی تسکین درد
این مزوتراپی برای تسکین درد در نواحی مانند کمر، گردن و شانه ها استفاده می شود.

مزوتراپی ورزشی
از این روش برای بهبود عملکرد ورزشی و ریکاوری استفاده می شود.

دیگر مواردکاربرد مزوتراپی به صورت زیر است:
پیشگیری از چین و چروک و جوانسازی پوست
محو کردن خطوط پوست
بهبود ، روشنایی پوست ملتهب و قرمز
سفت کردن پوست شل
درمان آلوپسی – یک نوع بیماریی که موجب ریزش مو می شود.
حذف چربی در ناحیه هایی مانند: معده، ران، باسن، بازوها و صورت

 

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

ابتدا داروی بی حسی روی صورت شما مالیده می شود البته ممکن است این فرایند بدون بی حسی انجام شود. سپس پزشک توسط آمپول با سوزنی باریک و کوتاه شروع به تزریق مواد در لایه میانی پوست می کند. این تزریق ها بسته به شرایط درمان تا عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست انجام می شود. پزشک ممکن است تزریق را با زاویه یا با چرخش دست انجام دهد . به هر حال در هر تزریق فقط یک قطره کوچک به پوست منتقل می شود.

شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب به چند جلسه درمان نیاز دارید. تعدا جلسات درمان بین ۳ تا ۶ جلسه می باشد. جلسات اول هر ۷ الی ۱۰ روز انجام می گیرد. اگر نیاز به جلسات بیشتر بود هر ۱۵ روز یا یک ماه یکبار تکرار می شود. این تکنیک با استفاده از سوزن ها بسیار نازک جهت تزریق به لایه میانی پوست انجام می گیرید. ایده اصلی مزوتراپی برای تصحیح مسایل اصلی مثل گردش ضعیف خون، درمان التهاب پوستی که موجب آسیب می شوند، مطرح شده است.

برای مواد تزریقی در مزوتراپی استاندارد خاصی وجود ندارد. پزشکان راه حل های مختلفی استفاده می کنند از جمله:

داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها
هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین
آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
عصاره های گیاهی
ویتامین ها و مواد معدنی

 

مزوتراپی مو

استفاده از مزوتراپی در تریکولوژی می‌تواند برای ایجاد رطوبت و تغذیه پوست سر و حتی تنظیم فعالیت غدد سبورئیک پوست سر مفید باشد. ریزش مو یک چالش بی‌پایان برای بسیاری از مردان و حتی برخی از زنان است. یکی از راه‌های کمک به رشد و جلوگیری از ریزش مو انجام مزوتراپی مو است. داروهایی همراه با هورمون‌های محرک رشد مو در فولیکول‌ها برای استفاده در مزوتراپی فرموله شده‌اند و موجب می‌گردند تا میزان رشد مو و همچنین حجم مو پس از استفاده این ترکیبات در یک بازه زمانی مشخص افزایش پیدا کند. از مزوتراپی می‌توان به‌عنوان عملی پیشگیرانه برای ریزش مو و روشی برای رشد مجدد مو استفاده شود. به‌تازگی جراحان پیوند مو از مزوتراپی برای ارسال مواد مغذی به فولیکول‌های مو به‌منظور کمک به تشکیل و پایدارسازی فولیکول مو استفاده کرده‌اند که نتایج به‌دست‌آمده بسیار مطلوب بوده است.

اثرات

دارای اثر روشن کننده فوری و تدریجی در پوست آسیایی تبارها، سفیدپوستان و سایر قومیت های نژادی خنثی سازی رادیکال های آزاد کاهش محتوای ملانین پوست قبل و پس از قرارگیری در معرض UV بازیابی حالت صافی پوست و درخشندگی رنگ چهره کاهش رنگ پریدگی پوست

عوارض جانبی

از حالت تهوع، درد، حساسیت، تورم، خارش، قرمزی، برآمدگی در نواحی تزریق، نقاط تیره روی پوست(مانند کک و مک)، دانه های قرمز(راش)، عفونت و جای زخم(اسکار) به عنوان برخی از شایع‌ترین عوارض جانبی مزوتراپی یاد می‌شود.

 

انواع مزوتراپی مو

مزو تراپی مو انواع مختلفی ندارد و تمام پزشکان از تکنیک مشابهی برای انجام دادن این درمان استفاده می‌کنند. تنها تفاوت این است که پزشکان از داروهای مزوتراپی مختلفی استفاده می‌کنند. مزو تراپی مو درمانی کاربردی با اثرات ماندگار و عالی است که می‌تواند مشکلات مرتبط با مو و طاسی را درمان کند و زیبایی را مجدداً به شما بازگرداند. به‌طورکلی این درمان برای اهداف زیر استفاده می‌شود:

۱. درمان ریزش مو با مزوتراپی

زمانی که ریزش مو شروع می‌شود اگر جلوی آن گرفته نشود ممکن است باعث کچلی کامل شود. به همین خاطر باید از درمان‌هایی مثل مزوتراپی استفاده کرد تا در ابتدا روند ریزش مو متوقف شود و سپس رشد مجدد موها تحریک شود. مزوتراپی مو تمام مواد مغذی‌ای که مو برای رشد نیاز دارد، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا دیگر مانعی برای رشد موها وجود نداشته باشد. برای درمان ریزش موی شدید در زنان و همچنین درمان ریزش مو مردان جوان می‌توانید مزو مو را امتحان کنید.

۲. مزوتراپی بعد از کاشت مو

گاهی زمانی که کاشت مو انجام می‌دهید پزشک توصیه می‌کند تا برای بهبود نتیجه حاصل، چند ماه بعد از عمل کاشت مو، مزو مو را انجام دهید. این درمان زمانی که با کاشت مو تلفیق شود نتایجی عالی و باورنکردنی را فراهم می‌کند.

 

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

مزو مو اغلب برای اکثر افراد مناسب است و اثربخشی فوق‌العاده زیادی برای آن‌ها دارد. معمولا این دسته از افراد نتایج مطلوبی را از این درمان دریافت می‌کنند:

افرادی که ریزش موی آن‌ها ناشی از استرس و فشار روحی و روانی است. افرادی که دچار تلوژن افلوویوم (ریزش موی موقت پس از استرس، حادثه یا شوک) هستند نیز می‌توانند از اثرات چشمگیر مزوتراپی مو بهره‌مند شوند. این نوع ریزش مو گاهی در دوران پس از بارداری نیز مشاهده می‌شود.
اگر حس می‌کنید ساقه‌های موهایتان به‌اندازه قبل قوی نیست و دچار شکنندگی و آسیب شده‌اند نیز می‌توانید مزوتراپی مو را انجام دهید. این درمان تعداد موها را افزایش می‌دهد، ساقه موها را تقویت می‌کند و کمک می‌کند فولیکول‌های سالم‌تری داشته باشید.
آلوپسی آره آتا به طاسی منطقه‌ای یا سکه‌ای می‌گویند که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و همان‌طور که از اسمش پیداست در آن بخشی از موهای سر به شکل سکه‌ای دچار ریزش می‌شوند. درصورتی‌که این نوع طاسی حاد نباشد، به‌خوبی با مزوتراپی مو قابل کنترل است.
اگر حس می‌کنید رشد موهایتان کند است و از سرعت رشد موهایتان رضایت ندارید مزوتراپی مو می‌تواند درمان موثری برای شما باشد.

 

مزو مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

مزوتراپی مو برای برخی از افراد مناسب نیست و ممکن است در این افراد اثرات مطلوب و چشمگیری نداشته باشد. اگر شرایط زیر را دارید بهتر است برای درمان ریزش موهایتان سراغ مزوتراپی نروید و درمان‌های دیگری را امتحان کنید:

اگر در حال حاضر تحت درمان‌هایی نظیر شیمی‌درمانی هستید باید تا اتمام زمان درمانتان سراغ مزوتراپی مو نروید. پس از این که این درمان تمام شد، پزشک درصورتی‌که شرایطتان برای مزوتراپی مو مناسب باشد به شما خواهد گفت.
اگر ریزش موهایتان ناشی از بیماری‌هایی نظیر سفلیس است.
درصورتی‌که به بیماری‌هایی نظیر ایدز، هپاتیت، دیابت، مشکلات قلبی، کبدی و کلیوی مبتلا شده‌اید.
اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید.
درصورتی‌که به هر کدام از ترکیبات استفاده شده در مواد مزوتراپی حساسیت دارید.
اگر داروهای ضدانعقاد خون مصرف می‌کنید.
اگر در محل تزریق دچار عفونت یا ضایعه پوستی هستید.

 

مزایای انجام مزوتراپی مو

مزوتراپی مو نه‌تنها برای افرادی که ریزش مو دارند موثر است؛ بلکه برای افرادی که ریزش مو ندارند اما می‌خواهند سلامت و رشد موهای خود را تقویت کنند نیز کاربرد دارد. اگر چه این پروسه مزایای زیادی دارد؛ اما برخی از اصلی‌ترین مزایای آن شامل این مواردند:

نتایج سریع: اگر چه درمان مزوتراپی مو به چندین جلسه نیاز دارد، اما اثر آن طی چند روز تا چند هفته پس از اتمام درمان قابل‌مشاهده هستند.
درمان بسیاری از مشکلات مو: مزوتراپی علاوه بر درمان ریزش مو همچنین برای بسیاری از مشکلات مو مانند شوره سر، خشکی پوست سر و کم بودن حجم مو نیز مناسب است.
کاهش التهاب پوست سر: مزوتراپی مو می‌تواند التهابات ریز در پوست سر را کنترل کند؛ بنابراین اگر شوره یا خارش سر دارید، مزوتراپی می‌تواند تمام این اختلالات را درمان کند و پوست سرتان را سالم‌تر کند.
بهبود ایمنی و سلامت پوست سر: مزوتراپی مو علاوه بر احیای فولیکول‌های مو، به جوان‌سازی پوست سر نیز کمک می‌کند. ایجاد سوراخ با استفاده از تزریق این امکان را فراهم می‌کند تا رگ‌های خونی جدید ایجاد شود و سلامت این ناحیه تقویت شود. این وضعیت باعث می‌شود موهای شما بلندتر، براق‌تر و ضخیم‌تر شوند.

 

روش انجام مزوتراپی مو  چگونه است؟

در مزوتراپی، با کمک تزریق‌های ریز مواد به فولیکول‌ها وارد می‌شود. مزوتراپی شامل ترکیبی از چند ماده مختلف است که مقدار موردنیاز از هر ماده، بسته به وضعیت ریزش موی بیماران، از یک بیمار به دیگری متفاوت است. معمولا باید قبل از مزوتراپی آزمایش انجام دهید تا علت ریزش موی شما و وضعیت سلامتی‌تان مشخص شود.

سپس بر اساس نتیجه این آزمایش، پزشک ترکیبات به‌کاررفته در مواد مزوتراپی را مشخص می‌کند. زمانی که پزشک ترکیب موردنظر را آماده کرد، آن را وارد یک سرنگ کوچک می‌کند. سپس تزریق‌های ریز را در فولیکول‌های مو، معمولا در ۱ میلی‌متری پوست سرانجام می‌دهد.

 

ماندگاری مزوتراپی مو

ماندگاری مزوتراپی به عوامل متعددی بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی نتایج این درمان بین ۱۲ الی ۱۸ ماه ماندگار هستند. ممکن است نیاز باشد که بعد از این مدت مجدداً درمان را تکرار کنید تا از ریزش مو جلوگیری شود.

 

سن مناسب مزوتراپی مو

برای انجام مزوتراپی مو محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. اما از نظر بیشتر متخصصان بهتر است افراد بین ۱۸ الی ۶۵ سال این درمان را انجام دهند تا بهترین نتیجه را دریافت کنند.

 

آمادگی برای انجام مزوتراپی مو

اگر چه برای انجام مزوتراپی مو به اقدامات خاصی برای آماده شدن نیاز نیست؛ اما بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

قبل از این که برای درمان مزوتراپی مراجعه کنید حتما حمام کنید؛ زیرا تا چند روز بعد از مزوتراپی نمی‌توانید حمام کنید.
بهتر است هنگام درمان، ژل، روغن یا محصولات مو روی موهایتان نباشد.
حداقل سه روز قبل از این که مزوتراپی مو را دریافت کنید داروهایی مثل وارفارین یا آسپرین که رقیق‌کننده خون هستند، مصرف نکنید.

 

مراقبت های بعد از انجام مزوتراپی مو

برخی از نکات مراقبتی که بعد از مزوتراپی مو باید به آن‌ها توجه کنید شامل این مواردند:

در پایان مزوتراپی مو، زخم‌های کوچکی به‌خاطر تزریق روی پوست سر باقی می‌ماند که مدتی طول می‌کشد تا بهبود پیدا کنند. بهتر است از لمس کردن این زخم‌ها خودداری کنید.
موهایتان را با شامپو یا نرم‌کننده نشویید. حداقل به مدت ۳-۴ روز باید موهای کثیفتان را تحمل کنید. آب و شامپو می‌توانند بر نتیجه مزوتراپی تاثیر منفی بگذارند و روند بهبودی را به تاخیر بیندازند.
از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی (حدوداً ۲ الی ۳ روز) خودداری کنید.
از شنا کردن اجتناب کنید. در ۱۰ ساعت اول پس از مزوتراپی نباید دوش بگیرید. نواحی که در آن‌ها تزریق صورت گرفته باید به‌خوبی خشک شوند.
حداقل به مدت ۷ روز از سونا یا استخر استفاده نکنید.
تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته‌اید، قسمت‌هایی از سر که روی آن‌ها تزریق صورت گرفته را ماساژ ندهید.
الکل مصرف نکنید. الکل سبب تحریک اتساع عروق می‌شود و این اتفاق بر کارایی مزوتراپی تاثیر منفی می‌گذارد.

 

عوارض و خطرات مزوتراپی مو

در صورتی که مزوتراپی مو را نزد یک پزشک متخصص و حرفه‌ای انجام دهید، عوارض جانبی خاصی شما را تهدید نمی‌کند. در واقع، ازآنجایی‌که مزوتراپی یک درمان غیرتهاجمی است، بیشتر افراد می‌توانند بلافاصله پس از انجام آن به فعالیت‌های معمول خود بازگردند. بااین‌حال کمی ناراحتی یا درد پس از این پروسه عادی است که می‌توان با مصرف مسکن آن را کنترل کرد.

در صورتی که به هر کدام از ترکیبات به کار رفته در مواد مزوتراپی مو آلرژی داشته باشید، ممکن است دچار کمی خارش شوید. البته در برخی موارد احتمال وقوع قرمزی، کبودی، برآمدگی ناحیه تحت درمان، اسکار پوستی و عفونت نیز وجود دارد. از جمله عوارض شایع مزوتراپی می‌توان به سوزش و التهاب سطح پوست اشاره کرد.

 

مزوتراپی پوست

مزوتراپی یک درمان پزشکی زیبایی غیر جراحی است که مزودرم یا لایه میانی پوست را تحریک می کند. این کار با محلولی حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها یا اسید هیالورونیک انجام می شود. کوکتل مزوتراپی به صورت زیر جلدی با میکرو سوزن های مخصوص یکبار مصرف تجویز می شود. مزوتراپی تکنیکی است که از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی برای جوان‌سازی و سفت‌کردن پوست و همچنین حذف چربی‌های اضافی استفاده می‌کند.

آیا به دنبال درمانی غیرتهاجمی و موثر برای جوانسازی پوست خود هستید؟ به دنبال مزوتراپی پوست نباشید. این تکنیک نوآورانه در سال های اخیر به دلیل توانایی آن در رفع نگرانی های مختلف پوست و ایجاد ظاهری با طراوت و احیا محبوبیت پیدا کرده است. در این مقاله، نکات مزوتراپی پوست، فواید آن، خود روش و هر چیزی که قبل از انجام این روش درمانی باید بدانید را بررسی خواهیم کرد.

 

مزوتراپی پوست چیست؟

مزوتراپی پوست یک روش زیبایی کم تهاجمی است که شامل تزریق ترکیبی سفارشی از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد فعال به پوست است. این برای بهبود ظاهر و سلامت کلی پوست استفاده می شود و نگرانی های خاصی مانند پیری، تیرگی، هیدراتاسیون و بافت ناهموار را هدف قرار می دهد.

تکنیک مزوتراپی پوست در دهه ۱۹۵۰ در فرانسه ابداع شد و به عنوان یک روش درمانی غیرجراحی جوانسازی پوست در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد. این معمولاً توسط متخصصان پزشکی آموزش دیده، از جمله متخصصان پوست یا زیبایی شناسی انجام می شود.

در طول یک جلسه مزوتراپی پوست، یک سری تزریق های ریز با استفاده از یک سوزن ظریف یا یک وسیله مکانیکی مانند تفنگ مزوتراپی در لایه های سطحی پوست انجام می شود. تزریق ها کم عمق هستند و نواحی خاص مورد توجه مانند صورت، گردن، دکلته یا دست ها را هدف قرار می دهند.

محلول تزریق شده حاوی ترکیبی سفارشی از موادی است که به صورت سفارشی طراحی شده اند برای رفع نیازهای پوستی افراد این مواد می توانند شامل اسید هیالورونیک، ویتامین ها (مانند ویتامین C و ویتامین E)، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، پپتیدها، آنتی اکسیدان ها و عصاره های گیاهی باشند. کوکتل خاص از مواد تشکیل دهنده بستگی به نتیجه مورد نظر و نگرانی هایی دارد که مورد توجه قرار می گیرد.

مواد فعال موجود در محلول برای تحریک تولید کلاژن، بهبود گردش خون، افزایش هیدراتاسیون و تغذیه پوست کار می کنند. اعتقاد بر این است که آنها پوست را جوان می کنند، خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهند، رنگ پوست را یکنواخت می کنند، خاصیت ارتجاعی را بهبود می بخشند و چهره ای سالم تر و درخشان تر ایجاد می کنند.

مزوتراپی پوست معمولاً به خوبی تحمل می شود و خود این روش نسبتاً سریع است و معمولاً حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. قرمزی خفیف، تورم یا کبودی ممکن است در محل‌های تزریق ایجاد شود، اما این عوارض موقتی هستند و معمولاً ظرف چند روز فروکش می‌کنند.

 

مزوتراپی پوست چگونه کار می کند؟

مزوتراپی پوست با ارائه یک ترکیب سفارشی از مواد فعال به طور مستقیم به لایه‌های سطحی پوست از طریق یک سری تزریق‌های کوچک عمل می‌کند. این مواد فعال بر اساس نگرانی ها و اهداف پوستی خاص هر فرد انتخاب می شوند.

مکانیسم دقیق عمل مزوتراپی پوست بسته به ترکیبات خاص مورد استفاده می تواند متفاوت باشد، اما هدف کلی بهبود ظاهر و سلامت پوست با هدف قرار دادن نگرانی های مختلف پوستی است.

در اینجا چند روش رایج مزوتراپی پوست وجود دارد:

محرک تولید کلاژن و الاستین: بسیاری از فرمول های مزوتراپی پوست شامل موادی هستند که تولید کلاژن و الاستین را در پوست تحریک می کنند. این پروتئین ها برای حفظ استحکام، خاصیت ارتجاعی و جوانی کلی پوست ضروری هستند. مزوتراپی پوست با تقویت سنتز کلاژن و الاستین می تواند به بهبود بافت پوست، کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.

افزایش هیدراتاسیون و حفظ رطوبت: اسید هیالورونیک یکی از موادی است که معمولا در محلول های مزوتراپی پوست استفاده می شود. این توانایی جذب و حفظ رطوبت را دارد و به آبرسانی پوست و بهبود تعادل کلی رطوبت آن کمک می کند. مزوتراپی پوست با جبران سطوح رطوبت می تواند به داشتن پوستی حجیم تر، انعطاف پذیرتر و درخشان تر کمک کند.

تغذیه پوست: محلول های مزوتراپی پوست اغلب حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان ها هستند که مواد مغذی ضروری را برای سلول های پوست فراهم می کنند. این مواد مغذی به تغذیه و احیای پوست کمک می‌کنند، پوستی سالم‌تر را بهبود می‌بخشند و از فرآیندهای سلولی مختلف پشتیبانی می‌کنند.

بهبود گردش خون: برخی از مواد موجود در محلول های مزوتراپی پوست خاصیت گشاد کنندگی عروق دارند، به این معنی که می توانند گردش خون را در ناحیه تحت درمان بهبود بخشند. افزایش جریان خون می تواند اکسیژن و مواد مغذی را به طور موثرتر به سلول های پوست برساند، بازسازی سلولی را تقویت کند، رنگ پوست را بهبود بخشد و از پوست کلی حمایت کند. سلامتی.

هدف قرار دادن نگرانی‌های خاص پوست: مواد فعال مزوتراپی پوست را می‌توان برای رفع نگرانی‌های خاص پوست، مانند بی‌نظمی‌های رنگدانه، اسکار آکنه، آسیب‌های ناشی از نور خورشید، یا بافت ناهموار طراحی کرد. ترکیبات مختلفی از مواد تشکیل دهنده را می توان برای هدف قرار دادن این نگرانی ها و ترویج یکنواخت تر، صاف تر و سالم تر کردن چهره استفاده کرد.

توجه به این نکته مهم است که نتایج خاص و اثربخشی مزوتراپی پوست بسته به عوامل فردی مانند نوع پوست، شرایط تحت درمان، تخصص پزشک و کیفیت محصولات مورد استفاده متفاوت است. مشاوره با یک متخصص پزشکی واجد شرایط برای تعیین مناسب بودن مزوتراپی پوست برای نگرانی های خاص پوست شما و ایجاد یک برنامه درمانی شخصی ضروری است.

 

مزایای مزوتراپی پوست

مزوتراپی پوست چندین مزیت بالقوه برای پوست دارد. در اینجا برخی از مزایای رایج مرتبط با این روش زیبایی وجود دارد:

جوانسازی پوست: مزوتراپی پوست می تواند به جوانسازی پوست کمک کند و ظاهری جوان تر و شاداب تر را ایجاد کند. مواد فعال موجود در محلول مزوتراپی، تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند و باعث بهبود حالت ارتجاعی، استحکام و بافت پوست می شود. این می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک کند و در نتیجه پوستی صاف تر و جوان تر داشته باشد.
هیدراتاسیون و تعادل رطوبت: بسیاری از محلول های مزوتراپی حاوی هیالورونیک اسید هستند، یک ماده آبرسان که به دلیل توانایی جذب و حفظ رطوبت شناخته شده است. مزوتراپی پوست با تامین مجدد سطوح رطوبت پوست، به بهبود هیدراتاسیون و تعادل رطوبت پوست کمک می کند و منجر به پوستی حجیم تر، انعطاف پذیرتر و درخشان تر می شود.
روشن کننده و یکنواخت رنگ پوست: فرمولاسیون مزوتراپی پوست اغلب حاوی موادی مانند ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها است که به کاهش رنگدانه کمک می کند. بی نظمی و ایجاد یکنواختی رنگ پوست. این می تواند برای رسیدگی به مسائلی مانند لکه های خورشیدی، لکه های ناشی از افزایش سن، و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب مفید باشد.
بافت و صافی بهبود یافته: مواد فعال مزوتراپی پوست می تواند بافت پوست را بهبود بخشد و آن را صاف تر و تمیزتر کند. این می تواند به ویژه در کاهش ظاهر پوست خشن یا ناهموار ناشی از عواملی مانند اسکار آکنه یا آسیب های محیطی مفید باشد.
افزایش درخشندگی: مزوتراپی پوست با تغذیه پوست با ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری می‌تواند پوستی سالم‌تر و درخشان‌تر داشته باشد. به احیای پوست کدر و خسته کمک می کند و ظاهری شاداب و درخشان به آن می بخشد.
درمان سفارشی: مزوتراپی پوست را می توان برای رفع نگرانی های خاص پوست و نیازهای فردی طراحی کرد. راه حل های مزوتراپی را می توان با ترکیبات مختلف مواد فعال برای هدف قرار دادن مسائل خاص، مانند علائم پیری، خشکی، اسکار آکنه، یا مشکلات رنگدانه این رویکرد شخصی امکان درمان هدفمندتر و موثرتر را فراهم می کند.
حداقل تهاجمی: مزوتراپی پوست یک روش کم تهاجمی است که فقط به تزریق های کوچک سطحی در پوست نیاز دارد. این باعث می شود که یک روش نسبتا راحت با حداقل زمان خرابی باشد. اکثر افراد می توانند فعالیت های عادی خود را در مدت کوتاهی پس از درمان از سر بگیرند.

توجه به این نکته مهم است که نتایج و مزایای مزوتراپی پوست بسته به عوامل فردی مانند نوع پوست، نگرانی‌های خاص و تخصص پزشک می‌تواند متفاوت باشد. مشاوره با یک متخصص پزشکی واجد شرایط برای تعیین اینکه آیا مزوتراپی پوست برای پوست شما مناسب است و برای بحث در مورد مزایای بالقوه و نتایج مورد انتظار این روش بسیار مهم است.

 

مزوتراپی صورت چگونه است؟

مزوتراپی صورت برای لک با تزریق کلاژن به خوبی می تواند اثرات پیری را کنترل کند و سرعت ترمیم پوست را بهبود بخشد. به همین خاطر با گذراندن دوره های تزریقی این روش شاهد جوانتر شدن ظاهر صورت خواهید بود. مزوتراپی صورت می‌تواند فورا پوست کدر و خسته را بهبود بخشد و باعث افزایش گردش خون شود. به دفع سموم پیری در بدن کمک می کند.

کوکتل های سرشار از ویتامین آن سلول های پوست را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می کند و به راحتی در برابر علائم پیری پیروز می شود. این راهکار می‌تواند در کنار دیگر روش های زیباسازی مانند تزریق ژل یا بوتاکس به رفع سریع تر مشکلات پوستی و حذف چین و چروک ها کمک و اثربخشی را دو چندان کند.

معمولی ترین کوکتل های مزو دارای ۵۰ ماده مغذی هستند که به آبرسانی عمیق پوست کمک می‌کند و باعث کاهش رنگدانه ها می شود. همچنین روی بهبود خاصیت ارتجاعی پوست اثرگذار است. مشکلات پوستی مانند تورم و قرمزی کبودی را از بین می برد.

 

به طور کلی و برای همه روش ها چگونه برای مزوتراپی آماده شویم؟

قبل از اینکه مزوتراپی توسط پزشک انجام شود شما می بایست تا یک هفته قبل، از مصرف داروهایی نظیر آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب استروئیدی اجتناب کنید. این داروها ممکن است خطر ابتلا به خونریزی و کبودی در طول مزوتراپی را افزایش دهند.

 

درمان با مزوتراپی چقدر موثر است؟

بسیار دشوار است که بصورت قطعی در مورد تاثیرات مزوتراپی صحبت کنیم همانطور که در بالا اشاره کردیم پزشکان روش های درمانی مختلفی را دارند. درضمن در این رابطه مطالعات و آزمایشات محدود بوده و زیاد قابل استناد نیست. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته بیشترین تاثیر این روش برای جوانسازی پوست صورت بوده است.

در سال ۲۰۱۲ روی شش نفر برای درمان چین و چروک و جوانسازی صورت به مدت شش ماه درمان مزوتراپی انجام گرفت و نتایج مطلوبی مشاهده شد. همین روش جهت فرم دهی روی ران پای ۲۰ زن در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت که تاثیر چندانی نداشت و کاهش سایزی دیده نشد.

 

فرق مزوتراپی و مزونیدلینگ چیست؟

مزوتراپی و مزونیدلینگ دو روش درمانی پوستی هستند که برای بهبود ظاهر پوست استفاده می شوند. هر دو روش از تزریق مواد مغذی و داروها به لایه میانی پوست (درم) استفاده می کنند، اما روش های انجام آن متفاوت است.

مزوتراپی یک روش درمانی غیرجراحی است که در آن مواد مغذی و داروها به لایه میانی پوست تزریق می شوند. این مواد می توانند شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسید هیالورونیک، کوکتل های مزوتراپی و سایر ترکیبات باشند. مزوتراپی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی استفاده می شود، از جمله:

چین و چروک
خطوط ریز
لک های پوستی
افتادگی پوست
اسکار آکنه
ریزش مو

مزونیدلینگ یک روش درمانی ترکیبی است که از مزایای مزوتراپی و میکرونیدلینگ استفاده می کند. در این روش، از یک دستگاه میکرونیدلینگ برای ایجاد سوراخ های کوچک در پوست استفاده می شود. سپس، مواد مغذی و داروها از طریق این سوراخ ها به لایه میانی پوست تزریق می شوند. مزونیدلینگ برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی استفاده می شود، از جمله:

چین و چروک
خطوط ریز
لک های پوستی
افتادگی پوست
اسکار آکنه
ریزش مو

 

تفاوت های اصلی بین مزوتراپی و مزونیدلینگ عبارتند از:

روش تزریق: در مزوتراپی، مواد مغذی و داروها به صورت مستقیم به لایه میانی پوست تزریق می شوند. در مزونیدلینگ، از یک دستگاه میکرونیدلینگ برای ایجاد سوراخ های کوچک در پوست استفاده می شود. سپس، مواد مغذی و داروها از طریق این سوراخ ها به لایه میانی پوست تزریق می شوند.
میزان تحریک: مزونیدلینگ باعث ایجاد تحریک بیشتری در پوست می شود. این امر به این دلیل است که سوراخ های کوچک ایجاد شده در پوست، امکان جذب بیشتر مواد مغذی و داروها را فراهم می کند.
مدت زمان بهبودی: مزوتراپی معمولاً دوره بهبودی کوتاه تری نسبت به مزونیدلینگ دارد.

مزوتراپی و مزونیدلینگ هر دو روش های موثری برای بهبود ظاهر پوست هستند. انتخاب روش مناسب به عوامل مختلفی، از جمله نوع مشکل پوستی و میزان تحمل درد بیمار بستگی دارد.

 

آیا مزوتراپی با لیپوساکشن قابل مقایسه است؟

مزوتراپی جایگزین غیر جراحی لیپوساکشن برای از بین بردن چربی ناخواسته است. لیپوساکشن به طور دائم چربی را از ناحیه هایی مثل معده، ران و پشت شما بیرون می آورد. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش های کوچک در پوست انجام می دهند و سپس با استفاده از خلاء جراحی، چربی ها را ساکشن می کنند. لیپوساکشن تحت بیهوشی انجام می شود.

اگر چه لیپوساکشن به طور موثر در حذف چربی دائمی در نظر گرفته می شود، بهبود می تواند تا شش هفته طول بکشد. همچنین دارای خطراتی مانند آسیب عصبی و آسیب به رگ های خونی، ایجاد خطوط نامنظم روی پوست، سوختگی و عفونت است. در ضمن لیپوساکشن هزینه بالایی دارد.

مزوتراپی مثل لیپوساکشن به عنوان یک روش تهاجمی نیست. هیچ برشی وجود ندارد و هزینه آن حدود ۲۵۰ هزارتومان برای هر جلسه که هزینه بسیار پایین تری نسبت لیپوساکشن است. با این وجود، ممکن است ۱۰ جلسه یا بیشتر برای دریافت نتایج مورد نظر نیاز باشد.

مشخص نیست که چگونه مزوتراپی برای حذف چربی مفید است. تحقیقات کافی برای آزمایش آن انجام نشده است و روش هایی که استفاده می شوند بسته به اینکه در آن انجام شده متفاوت است.

لیپولیز تزریق یک درمان غیر تهاجمی است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاح “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریق” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند، هرچند که کمی متفاوت هستند.

در طول لیپولیز تزریق، پزشک شما فسفاتیدیل کولین و دگزیکسولات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند. همانند مزوتراپی، شواهد بسیار کمی برای نشان دادن کارایی لیپولیز تزریقی وجود دارد.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، لیپولیز تزریقی یا مزوتراپی را برای از بین بردن چربی توصیه نمی کند. آنها می گویند تحقیقات کافی برای تأیید این درمان ها انجام نشده است.

 

فیلر مو یا مزوتراپی؟

مزوتراپی مو و فیلر مو هر دو به هدف کاهش ریزش مو و تقویت رشد مو استفاده می‌شوند. اگر چه هر دو پروسه درمان‌های مناسب و اثرگذاری هستند؛ ولی یک سری تفاوت‌های جزئی با هم دارند. برای مثال مزوتراپی مو به تعداد جلسات بالایی نیاز دارد این در حالی است که فیلر مو اغلب به ۴ جلسه نیاز دارد. بافت محصولاتی که در مزوتراپی مو استفاده می‌شوند حالت مایع دارد؛ ولی در فیلر مو بافت محصول به شکل ژل است.

برخی از محصولاتی که برای مزوتراپی مو استفاده می‌شوند حاوی مقادیر کمی هیالورونیک اسید هستند؛ ولی محصولات استفاده شده برای فیلر مو درصد هیالورونیک اسید بالایی دارند. محتویات تزریق مزوتراپی مو شامل ترکیبی از آمینواسیدها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. محتویات تزریق فیلر مو حاوی بالاترین تعداد آمینواسید (۷ پپتید فعال) و سایر مواد تغذیه رسان است.

 

پی آر پی مو یا مزوتراپی؟

پی آر پی (PRP) هر جلسه درمان بیشتر از یک ساعت طول می‌کشد. بدون درد است و تزریقات PRP را می‌توان در هر لایه‌ای از پوست انجام داد و در نهایت هزینه بالاتر نسبت به مزوتراپی دارد. در مزوتراپی هر جلسه درمان کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. ممکن است همراه با درد جزئی باشد. مزوتراپی فقط باید در لایه میانی پوست (مزودرم) انجام شود. هزینه انجام مزوتراپی معمولا مقرون‌ به‌ صرفه تر می باشد.

 

عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی چیست؟

قطعا اگر برای درمان به یک کلینیک یا مطب معتبر مراجعه کنید عوارض و خطر کمتری متوجه شما خواهد بود. عوارش جانبی گزارش شده به شرح زیر است:

حالت تهوع
درد
حساسیت
ورم
خارش
قرمزی
کبودی
ریزش در محل تزریق
تکه های تیره پوست
عفونت
زخم ها

 

بعد از مزوتراپی چقدر نیاز به استراحت داریم؟

از آنجایی که مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است و جراحی محسوب نمی شود ، لذا بعد از آن نیاز به استراحت چندانی نیست. بسیاری از مردم می توانند به فعالیت های روزمزه خود ادامه دهند . بعضی ها ممکن است به دلیل کمی تورم و درد در ناحیه تزریق به یک روز استراحت نیاز داشته باشند.

 

سن مناسب مزوتراپی

به گفته برترین پزشکان جهان بهترین سن برای شروع مزوتزاپی در زیباسازی و جوانسازی پوست، افرادی با سنین کمتر از سی و پنج سال است. پزشکان در اروپا این کار را معمولا در سنین بین بیست سالگی تا سی سالگی شروع می کنند. البته این در حالی است که مزوتراپی می تواند برای همه سنین مفید باشد.

 

هزینه مزوتراپی مو

هزینه مزوتراپی مو به تعداد جلسات موردنیاز، دوز مصرفی داروهای مزوتراپی مو، کلینیک موردنظر، مهارت پزشک و عوامل دیگر بستگی دارد. هزینه مزوتراپی به نوع درمان و تعداد جلسات بستگی دارد ولی بطور معمول در ایران هر جلسه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد. با توجه به اینکه جزو درمان های زیبایی محسوب می شود، احتمال دارد که بیمه ها آن را پوشش ندهند.

 

سوالات متدوال در ارتباط یا مزوتراپی

بهترین کوکتل مزوتراپی مو چیه؟

بهترین برندهای کوکتل مزوتراپی مو که در حال حاضر در ایران موجودند شامل برندهای رویتاکر، درماهیل و توسکانی هستند.

مزوتراپی مو در خانه امکان پذیر است؟

در واقع مزوتراپی مو یک درمان تخصصی است که حتما باید زیر نظر پزشکان انجام شود و نمی‌توان آن را بدون تخصص و در خانه انجام داد.

مزوتراپی مو بعد از کاشت مو موثره؟

می‌توان بعد از کاشت مو، مزوتراپی مو را به‌عنوان یک درمان تکمیلی انجام داد تا نتایج کاشت مو چندبرابر شوند. انجام این پروسه بعد از کاشت مو کمک می‌کند که با افزایش گردش خون و تغذیه رسانی به فولیکول‌ها، موها رشد بهتری داشته باشند.

آیا مزوتراپی باعث رشد مجدد مو می شود؟

بله مزوتراپی یک درمان کاربردی برای رشد مجدد موها در نظر گرفته می‌شود.

مزوتراپی مو برای ریزش ارثی کاربرد داره؟

بله مزوتراپی مو برای ریزش موی ارثی هم مناسب است.

بهترین داروی مزوتراپی مو کدام است؟

برندهای تولیدکننده بهترین داروی مزوتراپی مو در سرتاسر جهان شامل فیوژن، مزو لایک و رویتاکر هستند.

مزوتراپی مو برای افراد دیابتی هم می شه انجام داد؟

از آنجایی‌ که احتمال گسترش و جدی شدن عفونت‌های جزئی در بیماران دیابتی وجود دارد بسیاری از پزشکان انجام پروسه مزوتراپی مو را برای این افراد مناسب نمی‌دانند.

برای مزوتراپی مو چند جلسه نیاز است؟

مزوتراپی مو بسته به وسعت ناحیه تحت درمان بین ۱۰ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. به‌طورکلی به حداقل ۱۰ جلسه مراجعه نیاز است تا رشد موها تحریک شود. بین جلسات درمان نیز معمولا سه هفته فاصله وجود دارد.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

یکی از معایب مزوتراپی مو این است که با کمی درد همراه است. بااین‌حال، این که درد زیادی را حس می‌کنید یا نه به میزان تحمل درد در شما بستگی دارد. معمولا پشت سر و ناحیه گوش حساس‌ترین نواحی هستند که هنگام تزریق دچار درد می‌شوند. بهتر است در دوران قاعدگی از انجام مزوتراپی مو خودداری کنید، زیرا درد در این دوره خیلی شدیدتر حس می‌شود.

زمان مزوتراپی بعد از کاشت مو کی است؟

بهتر است حدوداً ۳ ماه بعد از کاشت مو، مزوتراپی را انجام دهید.

علت ریزش مو بعد از مزوتراپی چیه؟

ریزش مو بعد از مزوتراپی عادی نیست. درصورتی‌که این عارضه نادر را تجربه کردید حتما به پزشکتان اطلاع دهید.

 

در مرکز پوست و مو و کلینیک زیبایی دکتر فرنوش رحمتی کاشت مو، کاشت ابرو، مزوتراپی، فیشیال، تزریق بوتاکس، ژل، فیلر، پی آر پی، کانتورینگ، هایفوتراپی، اندولیفت و … با استفاده از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی ئ متد های روز دنیا انجام می‌گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۳۷۲۹۶۸ و ۸۶۱۲۷۴۰۸ تماس بگیرید.

تنظیم وقت ملاقات

درج دیدگاه